1. Haberler
  2. Magazin
  3. CRR Şubat’ta 12 Konserle Müzikseverlerle Buluşuyor

CRR Şubat’ta 12 Konserle Müzikseverlerle Buluşuyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda, Şubat ayında klasik müzikten Türk musikisine, cazdan dünya müziğine uzanan seçkide 12 konser müzikseverlerle buluşacak. 

CRR’de ayrıca “Girişte Solda” başlıklı müzik söyleşileri, her Çarşamba saat 17.00’de gerçekleşen “Beş Çayı Konserleri” ve müzik öğrencilerinin CRR fuayesinde konser vererek dinleyiciyle buluşma imkânı buldukları “Genç Müzisyenlere Destek Projesi” konserleri Şubat ayı boyunca ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşmaya devam edecek. 

İşte konserler:

ALAFSAR RAHIMOV – 2 ŞUBAT CUMA – 20.00

Balaban Meets Jazz 2 Şubat’ta CRR’de

Caz ve Mugam’ın benzersiz birleşimi olan Alafsar Rahimov’un “Balaban Meets Jazz” konseri, 2 Şubat Cuma akşamı saat 20.00’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşuyor. Balabanın etkileyici sesiyle cazın modern ritimlerinin harmanlandığı bu özel gecede, Rahimov’a sahnede Kaan Bıyıkoğlu (piyano), Enver Muhamedi (bas gitar), Burak Durman (davul) ve Tümer Uluçınar (elektro gitar) eşlik edecek.

Önce Louvre Müzesi’nde Şimdi CRR’de

Alafsar Rahimov, geleneksel Azerbaycan müziği ile cazı birleştirerek, kendi bestelerini ve dünya müziklerini deneysel bir yaklaşımla sunuyor. “Balaban Meets Jazz” farklı kültürlerin ve müzik tarzlarının birlikteliğinin mümkün olduğunu ve müziğin evrensel bir dil olduğunu gösteriyor. Rahimov, “Balaban Meets Jazz” ile 2021’de Paris Louvre Müzesi’nde konser vermişti. 

Biletler 200, 165, 100 ve 50 TL fiyat seçenekleriyle CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

ALEJANDRO DEL ANGEL & CRR SENFONİ ORKESTRASI “ROMA KARNAVALI” – 3 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00

Jacobo Brusa – şef      

Alejandro Del Angel  – tenor

İstanbul’da Bir “Roma Karnavalı” 

Sahnedeki karizması ve etkileyici vokal performanslarıyla opera dünyasında kendine sağlam bir yer edinen, eleştirmenler tarafından “parlayan tenor” ve “olağanüstü bir şarkıcı” olarak nitelendirilen Meksikalı tenor Alejandro Del Angel, “Roma Karnavalı” ile 3 Şubat Cumartesi akşamı CRR’de.  Del Angel’e CRR Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceği konserde orkestrayı yetenekli İtalyan şef Jacobo Brusa yönetecek. 

CRR Konser Salonu’nda 3 Şubat Cumartesi akşamı Alejandro Del Angel’in büyüleyici tenor sesi ve Brusa’nın dinamik orkestra yönetimiyle Hector Berlioz’un tarihi “Op. 9 Roma Karnavalı Uvertürü” eseri icra edilecek. Konser repertuvarı, Giuseppe Verdi’nin derin ve etkileyici aryalarından Francesco Cilea, Gaetano Donizetti, Pietro Mascagni ve Georges Bizet gibi ünlü bestecilerin unutulmaz eserlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Alejandro Del Angel ve Jacobo Brusa’nın bu olağanüstü performansıyla dinleyicilere müzikal bir Roma seyahati vadeden konserin biletleri 90 ve 40 TL seçenekleriyle CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

SELİN ŞEKERANBER & YUDUM ÇETİNER – DUO BLANC & NOİR – “IMAGINE” – 4 ŞUBAT PAZAR – 11.30 

 “IMAGINE” ile Çocuklar Müziğin ve Konserin Parçası Oluyor

Eğitimci piyanistler Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner’den oluşan Duo Blanc & Noir, 4 Şubat’ta saat 11.30’da CRR Konser Salonu’nda gerçekleşecek “IMAGINE” adlı interaktif konserleriyle çocukları ve ailelerini müziğin büyülü dünyasına davet ediyor. Bu özel etkinlik, 0 ile 7 yaş arası çocuklara klasik müzikle tanışma fırsatı sunarken, onları hayal gücünü besleyen bir müzikal maceraya sürüklüyor. Yaklaşık 60 dakika sürecek bu benzersiz deneyimin biletleri 30 TL olarak satışa sunuldu.

“IMAGINE” projesi, 0 ile 7 yaş arası çocukları klasik müziğe adım attırarak, bu alanda bir duyarlılık geliştirmeyi amaçlıyor. Şekeranber ve Çetiner’in müzikal liderliğinde, çocuklar ve aileleri, eğlenceli ve eğitici bir ortamda müziği keşfedecekler. Konserde, IMAGINE albüm ve kitabından özel seçilmiş ninni ve hikayeler ile çocuklar, müzikal bir yolculuğa çıkacak ve kendilerini bilmedikleri bir dünyada bulacaklar.

Bu interaktif deneyim, çocukların müziği sadece duymakla kalmayıp, aynı zamanda keşfetmelerini ve müziğe aktif olarak katılmalarını sağlayacak. Piyano eşliğinde, şarkı söylemek, müzik dinlemek, dans etmek ve müziğe ritim ile eşlik etmek gibi yaratıcı aktiviteler, konseri çocuklar için unutulmaz bir deneyim haline getirecek. Ayrıca, çocuklar piyanoyu bir enstrüman olarak tanırken, katılımcı aktiviteler ile müziğin, konserin ve aksiyonun bir parçası olacaklar.

Duo Blanc & Noir, sanatta birden çok disiplini bir araya getirerek, çocuklara müziğin iyileştirici ve hayal gücünü geliştirici etkilerini sunuyor. Tüm dijital müzik platformlarında yer alan IMAGINE albümleri ve notalarını içeren kitapları ile sanat ve eğitimin gücünü birleştiren bu proje, çocukların müziği sevmeleri ve anlamaları için özgün bir fırsat sunuyor.

Konserin biletleri 30 TL olarak CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

RANDY ESEN  & CRR CAZ ORKESTRASI – 9 ŞUBAT CUMA – 20.00

Randy Esen, 9 Şubat’ta CRR’de!

Caz sahnelerinin parlayan yıldızı Randy Esen, 9 Şubat’ta saat 20.00’de CRR Konser Salonu’nda, Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası ile konser verecek. Aydın Esen, Bob Moses, Kerem Can Dündar gibi önemli isimlerle iş birliği yapmış ve ‘Not Alone’ EP’si ile büyük beğeni toplamış olan Randy Esen, caz vokal sanatının en etkileyici temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sahnedeki olağanüstü sesi ve performansı ile önde gelen caz vokalistleri arasında yer alan Randy Esen, solo kariyerinde de pek çok başarıya imza atmış bir sanatçı. CRR’de gerçekleşecek konserde, Esen’in güçlü ve eşsiz sesine eşlik edecek olan CRR Caz Orkestrası’nın dinamik performansı, caz severlere unutulmaz bir müzik deneyimi sunacak.

Konser biletleri 90 ve 40 TL olarak CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

QUARTETTO DE CREMONA & PABLO BARRAGÁN – 10 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00 

Oda Müziğinin Büyüleyici Ustaları 10 Şubat’ta CRR ‘de!

Oda müziğinin seçkin temsilcileri Quartetto di Cremona ile sahne karizması ve derin müzikal anlayışıyla tanınan, dünyaca ünlü klarnet virtüözü Pablo Barragán, 10 Şubat’ta saat 20.00’de CRR Konser Salonu’nda unutulmaz bir konserle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 2000 yılında kurulan ve uluslararası alanda saygın bir yere sahip Quartetto di Cremona, keman sanatçıları Cristiano Gualco ve Paolo Andreoli, viyola sanatçısı Simone Gramaglia ve viyolonselci Giovanni Scaglione’dan oluşuyor. 

Konser, G.F. Malipiero’nun Yaylı Sazlar Dörtlüsü no.2 “Stornelli e Ballate”, M. Ravel’in Yaylı Sazlar Dörtlüsü, Fa majör, ve J. Brahms’ın Klarnet Beşlisi, Op. 115, Si minör eserlerini içeriyor. Quartetto di Cremona, evrensel övgü toplayan yorum sanatları ve dünya çapında tanınan sanatçılarla işbirlikleriyle dikkat çekiyor. 2019’da İtalya ve dünya genelinde oda müziğinin tanıtımına katkılarından dolayı Franco Buitoni Ödülü ile ödüllendirilen grup, aynı zamanda “Friends of Stradivari” adlı uluslararası projenin elçileridir. Pablo Barragán ise zanaatkarlığı ve enstrümanının rafine sesini ustalıkla harmanlayan, uluslararası müzik sahnesinde önemli bir figür olarak göze çarpan bir sanatçı.

Yaklaşık 100 dakika sürecek konserin biletleri 150, 120, 90 ve 40 TL olarak CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

SEZEN AKSU TRIBUTE BY EZGİ KÖKER – ALATURKA  PROJECT – 14 ŞUBAT ÇARŞAMBA – 20.00 

CRR’den Müzikseverlere Sevgililer Günü Hediyesi Niteliğinde Bir Konser: Sezen Aksu Tribütü

Sezen Aksu’nun eşsiz eserlerine saygı duruşunda bulunacak olan Ezgi Köker, özel projesi “Sezen Aksu Tribute By Ezgi Köker ‘Alaturka Project’” ile 14 Şubat Sevgililer Günü’nde CRR konser verecek. 

Cumhurbaşkanlığı Türk Müziği Korosu Sanatçısı ve İnceSaz Grubu solisti olarak müzik yaşamını sürdüren Ezgi Köker, konserde pop ile Türk müziğinin özgün söylem biçimlerini harmanlayarak Sezen Aksu’nun geniş oktavlı ve Türk Müziği tınılarına sahip eserlerini yorumlayacak. Sezen Aksu ile yıllarca çalışmış isimlerle birlikte sahne alacak olan Köker bazı eserlere ud ile eşlik edecek.

Köker’e sahnede Erdem Sökmen (gitar), Can Kandaz (ud), Eylem Pelit (bas gitar), Türker Çolak (davul, perküsyon) ve Burak Dursun (trompet-trombon) eşlik edecek. Ezgi Köker ve Alaturka Project, bu özel gecede Sezen Aksu’nun az bilinen şarkılarını, zengin bir müzikal dokuya sahip performansla sunacaklar.

Konserin biletleri 150, 120, 90 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

FERHAT FERAT/MAHARET – 16 ŞUBAT CUMA – 20.00

AYDIN ESEN OKAY TEMİZ/BOB FRANCESCHINI/FERHAT FERAT/ÇAĞDAŞ ORUÇ/KRISTIAN LIND/SELİM GÖKSU/HURİ ALİEFENDİOĞLU

Caz ve Anadolu Müziğinin Buluşması “Maharet”

Caz müziğiyle Anadolu’nun ritmik ve melodik zenginliklerini birleştiren “Maharet” projesi, 16 Şubat’ta saat 20.00’de CRR’de buluşuyor. Bu etkileyici projenin lideri olan Ferhat Ferat, elektronik gitarının yanı sıra besteci ve düzenleyici kimliğiyle de öne çıkıyor. Konserde Ferhat Ferat’a dünya litaratürüne girmiş araştırmacı müzisyen Okay Temiz, caz piyanosunun dev ismi Aydın Esen, Amerikalı caz saksafoncusu Bob Franceschini, saksafonist Çağdaş Oruç, İsveçli basçı Kristian Lind, baterist Selim Göksu ile ud ve vokalde Huri Aliefendioğlu eşlik edecek

“Mahalet” projesi, Ferhat Ferat’ın “Maharet”, “Azer”, “Kelemeneje”, “Sembol”, “Okay”, “Fall”, “Onno” (Onno Tunç anısına), “Zartaboz”, “Acaip Blues” ve “Laz Gelin” bestelerini içeriyor. Ferhat Ferat, bu projede Türkiye’nin çeşitli müzik kültürlerini cazın evrensel dili ile buluşturarak, kendi sanat algısı ve projeye katkıda bulunan değerli müzisyenlerin ruhlarıyla yansıtmayı amaçlıyor.

Konserin biletleri 200, 165, 100 ve 50 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

LURA – 17 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00

Cabo Verde’nin Büyüleyici Sesi Lura: “Best Of Lura” ile 17 Şubat’ta CRR’de!

Cabo Verde’nin hasret, aşk ve deniz kokan şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran ve beraber düet yaptığı Çıplak Ayaklı Diva Cesaria Evora gibi son yıllarda dünya müziğinin kazandığı en özel isimlerden biri haline gelen Lura “Best Of Lura” albümü ve kariyerinin en iyi şarkılarını seslendireceği konseri ile 17 Şubat’ta CRR’de hayranlarıyla buluşacak.  

1975’te Lizbon’da dünyaya gelen ve 1996’da müzik kariyerine başlayan Lura ilk albümünden itibaren farklı sanatçılarla yaptığı düetlerle dikkat çekti. Lura 2004’te çıkardığı “Di Korpu ku Alma” albümüyle uluslararası alanda tanınırlığını arttırdı. Bu albümüyle 2005 BBC Dünya Müzik Ödülleri’ne aday olan sanatçı, “M’bem di Fora” ve “Eclipse” albümleriyle de büyük beğeni topladı ve dünya çapında turneye çıktı.

Lura, Cabo Verde kültürünü yeniden genç kuşaklara tanıtarak, Portekiz pop müziği, caz, Afrika müziği ve Amerikan Soul’un farklı türlerini başarıyla harmanladı. Carlos Saura’nın “Fados” filminde seslendirdiği “Flor di nha esperanca” ile uluslararası alanda büyük ilgi gören sanatçı, 2010 tarihli “Best Of Lura” albümüyle dinleyici kitlesini daha da genişletti. Lura’nın müziği, anavatanının geleneksel ezgilerini modern müzikle ustalıkla birleştiriyor.

Cesaria Evora’yı kaybetmeden kısa bir süre önce sanatçı ile “Moda Bo” isimli şarkıyı kaydeden 

Lura, Evora’nın mirasını devam ettiren önemli bir sanatçı olarak kabul ediliyor. İngiliz Independent gazetesi, Lura için “Uluslararası kariyeri hız kazandığında, stadyumları doldurup taşıracak” şeklinde övgü dolu yorumlarda bulundu.

Konserin biletleri 200, 165, 100 ve 50 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

NILS PETTER MOLVAER & GÜLŞAH EROL QUINTET – 23 ŞUBAT CUMA – 20.00

Doğaçlama Cazın Dorukları: Nils Petter Molvaer ve Gülşah Erol Quintet’in Eşsiz Buluşması: 

Caz ve doğaçlama müziğin usta isimleri, trompet virtüözü Nils Petter Molvaer ve Türkiye’nin önde gelen çellist ve bestecilerinden Gülşah Erol, 23 Şubat’ta CRR Konser Salonu’nda bir araya geliyor. Bu özel gecede, Molvaer’in elektronik ve caz müziğindeki yenilikçi yaklaşımları ile Erol’un çeşitli müzik tarzlarını birleştiren benzersiz yorumu, cazseverlere unutulmaz bir deneyim sunacak.

Gülşah Erol, akustik ve elektrik enstrümanları ustalıkla kullanması, farklı müzik tarzlarına olan hakimiyeti ve bestecilik yeteneği ile tanınırken; Nils Petter Molvaer, caz müziğinde trompetin sınırlarını zorlayan ve elektronik müziğin öncüsü olarak kabul edilen bir sanatçı. İkili, crr’de verecekleri konserde “Jazz For My Little” albümünü yeni bir renk ve tını ile yeniden yorumlayacak.

Gülşah Erol Quintet’in, Erol’un kendi besteleri ve dünya müziğinin farklı renklerini içeren repertuvarı, cazın zenginliğini ve çeşitliliğini ortaya koyacak. Molvaer ve Erol, caz müziğinin geleneksel sınırlarını aşarak, doğaçlama sanatının doruklarına ulaşacakları bir performans sergileyecekler.

Konser biletleri 150, 120, 75 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

CRR TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU – YÜZYILIN YÜZLERİ – KÂMURAN YARKIN – 24 ŞUBAT CUMARTESİ – 13.00

CRR Türk Müziği Topluluğu, “Yüzyılın Yüzleri” etkinlikleri kapsamında “Kâmuran Yarkın” özel konseriyle 24 Şubat 2024 Cumartesi günü saat 13.00’te konser verecek. Şefliğini Hakan Talu’nun üstlendiği bu konserde, Kâmuran Yarkın’ın tanburi ve bestekâr olarak Türk müziğine sunduğu değerli eserler, solo ve koro performanslarıyla icra edilecek. 

Çiğdem Yarkın, İbrahim Suat Erbay ve tanburi Murat Aydemir’in misafir solist olarak yer alacağı konserde, Kâmuran Yarkın’ın mızraplı ve yaylı tanbur icrasındaki benzersiz tarzını yansıtan ve halk tarafından sevilen şarkıları icra edilecek. 

Konser biletleri 90 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

MEHMET ALİ SANLIKOL & CRR SENFONİ ORKESTRASI – 24 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00

Ney, piyano ve vokaldeki ustalığı ile tanınan, cazdan klasik müziğe, geleneksel Türk müziğinden modern kompozisyonlara uzanan geniş bir yelpazede eserler veren 

Mehmet Ali Sanlıkol, 24 Şubat’ta CRR’de. Sanlıkol’a konserde orkestra şefi Murat Cem Orhan yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Konserde, Sanlıkol’un “Bir İstanbul Çelebisi” adlı eseri başta olmak üzere, G.F. Handel’in “Julius Caesar Mısır’da Uvertürü” ve Béla Bartók’un “Çelesta, Vurma Çalgılar ve Yaylılar için Müzik” gibi seçkin eserler yorumlanacak. Bu konser, Sanlıkol’un müzikal derinliğinin ve orkestranın eşlik yeteneğinin bir araya geldiği bir müzik şöleni sunacak.

CRR Senfoni Orkestrası konserin başlangıcını, 300 yıl önce ilk kez temsil edilen Handel’nın “Julio Ceasare” operasının uvertürü ile yapacak, ardından Mehmet Ali Sanlıkol’un özgün bestesi “Bir İstanbul Çelebisi” ve Béla Bartók’un “Çelesta, Vurma Çalgılar ve Yaylılar için Müzik” eseri icra edilecek.

Sanlıkol’un “Bir İstanbul Çelebisi” adlı yapıtı Evliya Çelebi’nin “Seyahatnamesi”nden esinlenerek yazılmış Bu eserde, Çelebi’nin seyahatleri sırasında karşılaştığı deneyimleri müzikal bir dille anlatıyor. Eserde, Çelebi’nin Viyana’ya gidişinde dikkatini çeken otomatik saatler, Kaya Sultan’ın vefatının konu edildiği “caz baladı”, Afrika’da karşılaştığı Bektaşi “vejetaryen dervişler” ve Büyük İskender hakkında Çelebi’nin yazdığı bilgiler konu ediliyor.

Béla Bartók’un “Sz. 106 Çelesta, Vurma Çalgılar ve Yaylılar için Müzik” eseri ise, bestecinin yenilikçi müzik dilini ve benzersiz orkestrasyonunu sergileyen bir çalışma. Eser, sofistike dokuları, ritmik karmaşıklığı ve zıt tınıların canlı kullanımıyla dikkat çekiyor ve Bartók’un 20. yüzyıl müziğine etkilerini ve katkılarını gözler önüne seriyor.

Konser biletleri 90 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

YESARİ ASIM ARSOY ANMA KONSERİ – MÜNİP UTANDI – 28 ŞUBAT CUMA – 20.00 

CRR Konser Salonu, 28 Şubat akşamı Türk müziğinin eşsiz ismi, Yesari Asim Arsoy’u anma konserine ev sahipliği yapacak. Saat 20.00’de başlayacak bu anma gecesi, Arsoy’un unutulmaz eserlerini ve müzikal mirasını onurlandıracak. Türk müziğinin değerli ismi Münip Utandı’nın solist olarak yer alacağı konserde Merve Utandı Kalkan, Aybige Demir Okan, Taner Yalçın, Taha Aras ve Nilsu Kalkan vokallerde sanatçıya eşlik edecek.

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun emekli şefi Fatih Salgar ise bu özel anma konserinde konuşmacı olarak yer alacak. 

Yesari Asım Arsoy, 1896’da Drama’da doğdu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında müzik sahnesinde önemli bir yer edindi. İstanbul’a yerleştikten sonra, müzikal yeteneklerini daha da geliştirdi ve Columbia müzik şirketiyle yaptığı 33 yıllık anlaşma sayesinde birçok eserini plaklara kaydetti.

Arsoy’un müziği, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında geniş bir hayran kitlesi kazandı. Bestekârlık ve ses icracılığının yanı sıra şairlik yetenekleriyle de tanınan Arsoy, Türk müziğinin son döneminin üslûp sahibi mûsikişinasları arasında yer aldı. Kendi bestelerini, şarkı formunu kendi müzik anlayışı ve üslûbu çerçevesinde geliştirerek, bir romantizm ve lirizm hâkimiyetiyle sundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CRR Şubat’ta 12 Konserle Müzikseverlerle Buluşuyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesirden Son Dakika ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin